Cítí kočky lásku ke svým lidem?

Nepochybujete o tom, že je k vám vaše kočka připoutaná – jednoduše proto, že ji krmíte a poskytujete jí domov, kde se cítí bezpečně. Ale opravdu tě miluje tak, jak to my lidé chápeme, to znamená, cítí k tobě lásku, jakou může cítit dítě například ke svému rodiči? Odpověď v tomto článku!

Kočky se špatnou pověstí

Nejdříve, kočky si vybudovaly solidní pověst. Ve skutečnosti jsou považováni za nezávislá zvířata, dokonce i vzdálená. A především oportunisté. Někteří jdou dokonce tak daleko, že si myslí, že lidé jsou pro ně jen prostředkem k dosažení cíle.

Ve skutečnosti tato vize našich kočičích přátel nemá nic společného s realitou. A z dobrého důvodu, i když nejsou zvyklí projevovat svou náklonnost přehnaně, jako to dělají například psi, cítí silnou vazbu ke svým lidem. A dokonce i láska.

Co říká věda?

důkazem je, jedna studie měřila hladiny oxytocinu u koček poté, co si hrály se svými majiteli. Pro připomenutí, oxytocin je hormon známý jako ” hormon lásky“. Je přítomen také u lidí a hraje také zvláště důležitou roli při porodu, kojení nebo dokonce během bondingu matka-dítě.

mazlivá kočka
Kredity: undefined undefined / iStock

Ale zpět k naší studii. Vzorky krve, určené k měření hladin oxytocinu u koček účastnících se experimentu, byly odebrány několik minut před okamžikem hry a poté bezprostředně po něm. A výsledky jsou ohromující. V důsledku, hladina kočičího oxytocinu se zvýšila o 12 % po čase stráveném se svými lidmi. Závěr je tedy jasný: kočky skutečně cítí lásku, alespoň když si hrají se svými páníčky.

Milují nás kočky méně než psi?

Dotyčná studie provedla stejný experiment se psy, aby také ověřila vazby, které je vážou k lidem. A tam, překvapení! Hladiny oxytocinu u psů vzrostly v průměru o 57 % po hraní se svými majiteli. To je pětkrát více než u koček. Vyšší nárůst, který proto naznačuje, že psi by při hře s lidmi cítili více „lásky“ než kočky.

Ale pozor, tato slova je třeba kvalifikovat. Vskutku, jak podotkl Dr. Paul Zakna počátku studie, kočky jsou především teritoriální zvířata. Místo, kde je testovali, však pro ně bylo neznámé, což pravděpodobně způsobovalo větší stres než u psů, což jsou zvířata společenštější povahy. Je tedy o tom přesvědčen hladiny oxytocinu u koček by byly vyšší, kdyby byl experiment prováděn na nichv jejich prostředí.

pár tipů, aby vše dobře dopadlo

Vše o kočce Savannah: vzhled, charakter, zdraví, cena