Dělá vaše kočka hlouposti? To je ten správný způsob reakce!

Vychovat kočku není snadný úkol, zvláště když kočka má nešťastné sklony dělat hlouposti a zůstává nepohnutá naší mrzutostí. Když tedy vaše kočka rozbije nějaký předmět, víte, jak zůstat zdvořilí, ale když projeví agresi vůči vám nebo vašim blízkým, je pro vás těžké udržet svůj hněv. Ale měl by být skutečně potrestán? Pokud ano, jakým způsobem?

Musíme zakázat trest v tom smyslu, jak mu rozumíme

I když vaše kočka projevuje nežádoucí chování, v žádném případě vůči němu nesmíte projevovat násilí. Všimněte si, že zde mluvíme o fyzickém násilí, ale také o psychickém násilí.

Takže bít ho za účelem ukáznění je samozřejmě špatný nápad, stejně jako na něj křičet, házet mu vodu do obličeje nebo ho dokonce zavřít do rohu, aby ho potrestal. A to i v případě, že vás to nutí k tomu, abyste opakovali stejné nesmysly, nebo dokonce neustále vymýšleli nové.

Takže jsme si plně vědomi toho, že v srdci akce přebírají vaše lidské reflexy a že pravděpodobně máte tendenci jednat v emocích. Ale uvidíš, pokud se vám podaří ovládat své reakce, bude to mnohem účinnější než obyčejný trest. Ale pak, když ho nemůžete potrestat, co byste měli dělat? Hned vám to vysvětlíme!

Upřednostněte pozitivní výchovu

Můžete slyšet opozitivní výchova všechno jde, ať už se zvířaty nebo s dětmi. Ale má to svůj důvod. Ve skutečnosti to není nová móda, která chce být benevolentní a trochu hloupá, ale a vzdělávací systém, který opravdu funguje.

prezentace kočky
Crédits : dima_sidelnikov / iStock

Je však těžké opustit naše staré přesvědčení, které staví autoritu a tresty jako nezastavitelné prostředky k získání poslušnosti. Máme vám tedy jen jednu radu: vyzkoušejte to a neváhejte se s námi podělit o své zkušenosti.

Jak reagujete na špatné chování?

V první řadě to musíte pochopit pokud vaše kočka udělá něco hloupého, nemá to v žádném případě za cíl vás vyprovokovat. Ve skutečnosti nesmíme zapomínat, že jde o zvíře, které má divoké instinkty.

Pokud vám tedy i přes váš zákaz poškrábe pohovku, není to ze zlomyslnosti, ale proto, že poslechne jeho popudy k označení svého území. Podobně, pokud vás kousne nebo škrábe bez zjevného důvodu, je to proto, že váš postoj ho přiměl myslet si, že je ohrožen. Zkrátka je nutné tomu rozumětvždy má „dobrý“ důvod jednat tak, jak jednákaždopádně z jeho kočičího pohledu.

Ale jak potom reagovat? Jak se může vaše kočka naučit rozlišovat mezi dobrým a špatným chováním?

1. Povzbuzujte, chvalte, odměňujte

Nejprve svou kočku vždy odměňte při autorizovaném chování. Pokud má například tendenci čůrat všude, nezapomeňte ho vždy pochválit a odměnit pamlsky nebo hračkami pokaždé, když si uleví ve své bedýnce.

2. Odveďte jeho pozornost

Druhá věc, kterou musíte udělat, je odvést pozornost vaší kočky od zakázaných míst nebo předmětů. K tomu musíte vybavit svůj interiér aby mohl mít k dispozici stimulující a obohacující předměty, které splňují jeho kočičí potřeby. Nabídněte mu tedy škrabadlo, kočičí strom, houpací síť, nástěnné police na šplhání, skrýše…

3. Stůjte pevně

A především, aniž byste se kdy rozčilovali, buďte vždy pevní. Když vás například kousne nebo škrábe, když si s ním hrajete, okamžitě zastavit hru vyslovením pevného „ne“. A pokračujte až poté, co vás pustí a uklidní se. Musíte ho přimět, aby pochopil, že přes všechen respekt, který k němu chováte, je to jen na vás.

Vše o kočce Donskoy: vzhled, charakter, zdraví, cena

Kolik koťat může kočka porodit?