Dobrý nebo špatný nápad?

Chcete-li oddálit okamžik úplné výměny steliva vaší kočky, existuje malý trik: vše, co musíte udělat, je každý den odstranit exkrementy pomocí lopatky na stelivo. Ale co dělat dál? Vyhodit je do koše? Na kompost? Na toaletách? Odpověď v tomto článku!

Pravidlo č. 1: NIKDY nesplachujte odpadky do záchodu

Poté, co se vaše kočka vyčůrá nebo vykaká do odpadkového koše, lze jeho trus nabrat pomocí naběračky. Pokud se jedná o hrudkující stelivoExkrementy budou zvláště snadno odstranitelné, protože budou shluky ve formě kompaktních kuliček, včetně moči. V porovnání, pokud podestýlka nehrudkujepůjde o odstranění znečištěných částí steliva.

V každém případě si to uvědomteje přísně zakázáno vyhazovat exkrementy, shluk nebo ne, vaší kočky na záchodě. A existuje pro to několik důvodů.

Nejdříve, stelivo není rozpustné ve vodě. Zejména proto, že exkrementy vysušené stelivem jsou velmi často tvrdé jako kámen. Proto, riziko ucpání potrubí je velké.

lopatka na odpadky
Kredity: Pgallery / iStock

No, vrh, pochopili jsme to, není. Ale co tvůj kočičí trus, řekneš mi to? Koneckonců, proč by nemohly skončit na stejném místě jako vaše hovínka?

Ve skutečnosti může být trus vaší kočky infikován parazitem, tzv Toxoplasma gondii. Tento parazit, zodpovědný za toxoplazmózu, by pak mohl kontaminovat vodní cesty. A z dobrého důvodu, i když se parazit přítomný v trusu vaší kočky při průchodu záchodem dostane do čističky odpadních vod, je tak robustní, ževydrží chemické ošetření vody. Ve skutečnosti, když se vrátíme do přírody, může infikovat mnoho zvířat.

Dobré vědět : toxoplazmóza je infekční onemocnění přenosné z koček na člověka. Není nebezpečný, kromě těhotných žen, u kterých může mít vážné následky na plod.

Případ tzv. „biologicky rozložitelného“ steliva

Od příchodu biologicky rozložitelného steliva na trh si majitelé koček myslí, že kromě toho, že jsou ekologické, mohou být vyhazovány do záchodu nebo do kompostu, což je skutečná výhoda. Ve skutečnosti je to o něco složitější.

smetí
Kredity: Veni vidi…shoot / iStock

Jak jsme uvedli výše, stelivo není rozpustné ve vodě, a to zda je biologicky odbouratelný nebo ne. Vlastně se nedoporučuje házet do záchodu. Zejména proto, že by to neusnadnilo čištění domovních odpadních vod.

Co se týče kompostu, také se doporučuje nepřidávat podestýlku, a to ani biologicky rozložitelnou. V otázce ? Riziko nákazy obávanými Toxoplasma gondii. Když použijete kompost jako hnojivo na svých plantážích, pak byste mohli kontaminovat půdu a plodiny.

Ať už jste se tedy rozhodli pro stelivo na bázi dřevěných pelet nebo pro stelivo na bázi silikonu či jílu, gesto je stejné: stelivo vaší kočky, stejně jako její exkrementy, by měl být VŽDY vyhozen spolu s odpadkem nerecyklovatelné příbory. A pokud možno v pytli odděleném od ostatního odpadu.

Tvary kočičích zorniček: objevte jejich význam!

pár tipů, aby vše dobře dopadlo