jak zabránit tomu, aby to zašlo příliš daleko?

Ať už máte dům se zahradou nebo bydlíte v bytě, je zcela možné pustit kočku ven. Ale v tomto případě je lepší ho zvyknout, že nebude chodit daleko od vašeho domova, jinak bude zažívat hodiny nebo dokonce dny úzkosti. Zde je návod!

Dobré vědět : pustit kočku ven je samozřejmě především pro to, aby byla šťastná, ale znamená to také riskovat, že se jí něco stane (nehoda, pád, opilost, ztráta ložisek atd.). Před takovým rozhodnutím je proto nezbytně nutné si uvědomit nebezpečí!

1. První krok: zvyknout ho na interiér

Pokud jste se právě přestěhovali nebo jste právě adoptovali svou kočku, je to nezbytné zvykněte si na to, nejprve ve svém domě. Před odjezdem na průzkum okolí se totiž musí nejprve seznámit se svým novým domovem. A z dobrého důvodu, pokud váš interiér považuje za svůj „domov“, bude se do něj snáze vracet.

Interiér vašeho domova se proto musí stát centrální oblasti svého území, tedy kde vaše kočka spí, hraje si a krmí se. K tomu ho nechte přivlastnit si místo třením o stěny a nábytek domu. Je to jeho způsob, jak označit své území. V důsledku, všude šíří svou vůnidíky čemuž se cítí bezpečně.

2. Druhý krok: pusťte ho ven… pod dohledem

Po asi měsíc aby objevila svůj nový domov, je vaše kočka připravena rozšířit své území a jít ven. Nejprve mu otevřete dveře (nebo okno) a ať se odváží ven samoaniž bych to nutil.

Zůstaňte poblíž a sledujte to a především vždy nechte dveře otevřené abychom mu dali možnost vrátit se, když se mu bude chtít nebo pokud se vyděsí. Na druhou stranu, pokud se na váš vkus začne příliš vzdalovat, jemně mu to připomeňte. Pokud se k vám vrátí, neváhejte dej mu malý pamlsek.

kotě venku
Kredity: Wirawan Sosuwansaman / iStock

Všimněte si, že pro větší bezpečnost ho můžete také nechat objevovat vnější část domu pomocí postroje a vodítka.

3. Třetí krok: zvykněte ho na návrat

Jakmile má vaše kočka chuť na svobodu, možná se bude chtít odvážit trochu za hranice, které jste jí předtím stanovili. V tomto případě nechme být, ale zavolejte mu zpět po 5 minutách na jeho prvním „velkém“ výletu. Potom podruhé zavolejte po 10 minutách a tak dále. Postupně prodlužujte jeho odchodové časy.

Cílem je pravidelně volat (vždy se sladkou pochoutkou, samozřejmě), aby si zachoval zvyk vrátit se hned poté. A hlavně, aby nikdy nezabloudil příliš daleko. I když, na rozdíl od toho, co by si někdo mohl myslet, naši kočičí přátelé se jen zřídka zatoulají z oblasti kolem svých domovů.

Buďte však opatrní, pokud vaše kočka neodpovídá na vaše volání a nevrací se, nenadávejte mu, až se vrátí. Ve skutečnosti to bude mít za následek, že ho příště ještě více odradí od toho, aby vás poslechl. Na druhou stranu ho taky neodměňujte, prostě ho ignorujte.

Preventivní opatření, která je třeba provést před propuštěním kočky ven

Než kočku pustíte ven, musíte bezpodmínečně učinit několik opatření:

  • Nechte to identifikovat pomocí a mikročip. Tímto způsobem, pokud by vám chlupáček utekl nebo se ztratil, můžete být rychle kontaktováni, pokud bude nalezen.
  • Mějte své vakcíny aktuální. Při svých procházkách totiž mohl přijít do kontaktu s nemocnými kočkami nebo zvířaty.
  • Ošetřete ho proti blechám a klíšťatům.
  • Odčerv ho. Pro připomenutí, vaše kočka musí být odčervována 4x ročně.
  • nechat ho sterilizovat. Na Zemi je dost koček, včetně opuštěných koček, není třeba přidávat další!

Cítí kočky lásku ke svým lidem?

20 super roztomilých fotek koček s křížovýma očima!