K čemu se používají podložky pro kočky?

Růžové, černé, šedé, hnědé… Podložky pro kočky mohou mít různé barvy v závislosti na barvě srsti zvířete. Ale to není jejich jediná zvláštnost. Ve skutečnosti mají mnoho zásadních funkcí. Zjistěte jaké!

1. Pohybujte se tiše

Přítomnost polštářků na tlapkách je pro kočky skutečnou výhodou. A z dobrého důvodu jim tyto malé měkké polštářky umožňují pohyb v tichosti. Jako predátoři je tedy skutečný podpora lovu. Kočky jsou ale také kořistí a možnost nepozorovaně uprchnout má pro jejich přežití také skutečnou užitečnost.

Dobré vědět : kočka je a zvířecí digitigrade, což znamená, že chodí po špičkách (jako bychom chodili po špičkách).

2. Chraňte před vnějšími agresemi

Podložky jsou výborné tlumiče nárazů. Ve skutečnosti pomáhají tlumit nárazy při pohybu – a zejména při skákání – a tím chrání prsty.

Ale také je chrání před všemi možnými vnějšími agresemi: chladem, horkem, nebezpečnými povrchy atd.

3. Vyhněte se smyku

Skutečně přirozená protiskluznost, zejména díky absenci chlupů, jsou podložky každodenním vzácným pomocníkem pro naše kočičí kamarády. Ať už loví nebo se jen pohybují, umožňují jim demonstrovat s mimořádnou přesností a hbitostí při jejich pohybech, a to i na těch nejkluznějších površích.

Kočičí tlapka
Kredity: iStock / CCeliaPhoto

4. Vnímejte vibrace

Vložky koček mají hmatové receptory které jim umožňují vnímat vibrace země. To je velmi užitečné, když se snažíte odhadnout směr, kterým kořist míří, nebo rychlost, kterou se pohybuje.

Mohou však tímto způsobem získat i další informace, jako je teplota nebo povaha půdy nebo přiblížení jiného zvířete.

5. Označte své území

Mezi podložkami mají kočky tzv mazové žlázy. Tyto produkují feromony které umožňují kočkovitým šelem označit své území pouhým poškrábáním povrchu. Toto gesto umožňuje stimulovat produkci feromonů v tomto místě.

6. Regulujte teplotu

Kromě mazových žláz je v polštářcích koček také přítomnost potních žláz. Tyto žlázy mají zcela jinou funkci: regulovat tělesnou teplotu.

Kočky se skutečně potí málo, ale když tomu tak je, potí se hlavně přes tlapky. I z tohoto důvodu je v období velkých veder vhodné namočit jejich tlapky, aby se ochladily.

5 tipů, jak udělat vaši kočku společenštější

Díky těmto schodům se kočky mohou bezpečně dostat z budov!