Tvary kočičích zorniček: objevte jejich význam!

Kočky mají zvláštní moc: mohou (nevědomě) měnit tvar své zornice v závislosti na náladě a zdravotním stavu. Pokud se tedy naučíte dekódovat to, co se vám vaše kočka snaží sdělit očima, budete jí schopni lépe porozumět a předvídat její reakce!

1. Úzké zornice

Když je kočka obzvlášť vzrušenýať už kvůli strachz hněv nebo dokonce potěšeníjeho zorničky se zúží a pak vypadají jako štěrbiny velmi úzké a vertikální. Ale může to být také kvůli a přebytečné světlo. V každém případě je to skoro jako dívat se do očí hada.

Takže pokud má vaše koule najednou úzké zorničky, může to být proto, že se na to připravuje řešit její hračka (nebo vaše lýtka) nebo že se neuvěřitelně cítí uvolněný na kolenou.

portrét kočičí oči
Kredity: PetraBlahoutová/Pixabay

2. Rozšířené zorničky

Když se kočce rozšíří zorničky do té míry, že má kulaté, černé očito je znamení, že ano vzrušený nebo vyděšený. Může být uprostřed hry, nebo naopak stát před situací, která ho hluboce znepokojuje. I kdo ho děsí. Ale jeho zorničky mohou být také rozšířené raději pusťte dovnitř světlo. Zvláště pokud je na špatně osvětleném místě.

Aby bylo možné porozumět jeho duševnímu stavu a vědět, zda je celý blázen nebo ustaraný, je to také lepší analyzovat své prostředí a jeho řeč těla.

chatovací karton
Kredity: Andypott / iStock

3. Různě velcí žáci

Může se stát, že některým z zornic kočky je větší než druhý. Říká se tomu a anisokorie a často je doprovázena dalšími příznaky: namodralé nebo červené oči, svědění očí, výtok… V tomto případě a pohotovostní návštěva veterináře ukládat.

Ve skutečnosti je to často a varovným signálem vážného onemocnění. Může to být zelený zákal, zánět oka, onemocnění sítnice, vřed na rohovce, kočičí leukóza nebo dokonce rakovina. Může také způsobit poškození mozku v důsledku traumatu (pád, šok nebo mrtvice) nebo poranění oka anisokorie.

kočka anizokorie oči zornice
Kredity: Blumoon531/Wikimeia Commons

První měsíc kotěte doma: kroky, které je třeba dodržet

Vše o japonské kočce bobtail: vzhled, povaha, zdraví, cena