Vše o kočce Pallas, nazývané také Manul

Možná jste slyšeli o Pallasově kočce, známé také jako Manul. Tato kočka divoká je o něco větší než kočka domácí. Zde je něco, co se o této tajemné kočce dozvíte více.

Jeho původ

Pallasova kočka je nepříliš známý a velmi málo prozkoumané na rozdíl od jiných divokých zvířat. Za svůj název vděčí Petr Šimon Pallasněmecký zoolog a botanik, který ji objevil na konci r 18. století století.

Původem z Asie žije především v chladných a vyprahlých stepích střední Asie, ale také v Afghánistánu, Mongolsku, Rusku, nebo dokonce na Sibiři. Velmi robustní, snadno odolává při někdy velmi nízkých teplotách těchto prostředí. Žije ve skalnatých a horských oblastech, pro člověka málo dostupných.

pallas chat
Kredity: RiccardoChiades/iStock

I když oceňuje strmé a horské prostředí, dokáže se usadit i v kopcovité a prostorné oblasti. s mnoha úkryty. Velmi atletický, bravurně šplhá po těžko přístupných místech. Navíc být velmi osamělý a agresivníokamžitě si všimne přítomnosti cizinců na svém území.

Jeho pohled

Manul je nakonec docela malý (v průměru 30 cm v kohoutku pro asi 5 kg), což z něj dělá kořist pro větší zvířata, jako jsou dravci, lišky nebo dokonce někteří psi. Tato nebezpečí ho dělají pozorná kočka, vždy připraven schovat se, aby přežil. Jeho hustá šedá a lehce červená srst mu umožňuje rychle splynout s krajinou. Je však také výborným lovcem. Živí se hlodavci, ale také ptáky.

Jeho hlava je docela zvláštní, protože je plochá, což mu dává větší diskrétnost při pozorování kořisti. Ve skutečnosti nepotřebuje mnoho odhalovat, aby mohl sledovat, co se kolem něj děje. Jeho uši jsou docela malé a kulatézatímco jeho oči jsou velké a docela rozmístěné. Má také třetí víčko, které ho chrání před pískem, který je v určitých prostředích příliš těkavý.

pallas chat
Kredit: wrangel/iStock

Její tělo je docela svalnatý a vypadá korpulentně kvůli jeho impozantní kožešina. Jeho hustá srst mu umožňuje, aby mu v noci nebyla zima a čelil velmi nízkým teplotám. Navíc má na hlavě různé černé skvrny. Tento tmavý odstín najdeme také na konci jeho ocasu.

Jeho vlastnosti

Jeho životnost se pohybuje mezi 10 a 12 let když ve svém stanovišti řádně prospívá. Pallasova kočka není dostatečně známá, aby přesně věděla, kolik členů její druh má. Byl však loven pro svou kožešinu, což způsobilo pokles jeho populace. Nyní se objevuje jako a chráněné druhy poté, co byl IUCN (Mezinárodní unie pro ochranu přírody) klasifikován jako vysoce ohrožený.

pallas chat
Kredity: kjekol/iStock

A vy, znali jste tuto divokou kočku? Neváhejte nám odpovědět v komentářích!

Vše o balijské kočce: vzhled, povaha, zdraví, cena

Vše o kočce Ural Rex: vzhled, povaha, zdraví, cena